Čo je Rybolovná technika (Castingsport)?

Pod názvom Rybolovná technika rozumieme súťaž v presnosti a diaľke hodu pomocu rybárskeho náčinia.

Rybolovná technika sa narodila v minulom storočí ako nápad rybárov, ktorí trenovali lepšie zvládanie ich nástrojov za účelom dosiahnutia lepších výsledkov.

 

 

Tréning sa vykonával na trávových plochách, aby bol jednoduchší a viac efektívnejší.  Ako to býva v ľudskej povahe medzi sebou súťažiť a porovnávať sa, tak aj tu z takýchto tréningov vznikli postupnými malými krokmi súťaže, a teda dnešná rybolovná technika. Spočiatku tento šport sa vykonával na riekach a jazerách, ale pri ťažkostiach merania vzdialenosti či zafixovania cieľa sa postupne prešlo na trávniky a dnes sa súťaží na ihriskách, zväčša futbalových. 

 

Ako teda vznikol názov? Anglický význam slova to cast znamená vrhať, teda jednoducho to popisuje činnosť, ktorú pretekári vykonávajú.

 

To všetko sa vykonáva pomocu záťaží a umelých mušiek bez háčikov stanovenými pravidlami. 

 

 

Rybolovná technika je jeden zo športov vychádzajúcich zo staroveku. Napríklad vrh oštepom vychádza z lovu divokej zveri, tak rybolovná technika má korene v love rýb na udicu. Ale zatiaľ čo atlétov vo vrhu oštepom sa nikto neopýta na ich korisť, atléti rybolovnej techniky (casters) sú často konfrontovaní uštipačnými otázkami o nachytaných rybách počas toho, ako mávajú svojimi prútmi na trávnatých ihriskách počas tréningu alebo počas súťaži.

 

 

 

Rybolovná technika patrí medzi registrované športy a od roku 1958 je vedená ako olympijský šport. Avšak je vykonávaná ako neolympijský, lebo na turnajoch a majstrovstvách sveta sa zúčastňuje len niečo okolo 30 krajín.  Na to, aby bola braná ako olympijský šport, je potrebných 80 národov združených v medzinárodnej organizácii, takže momentálne je len súčasťou Svetových hier.

 

Národy, ktorých pretekári sa zúčastňujú súťaží, sú združené v Medzinárodnej organizácii pre rybolovnú techniku (International Casting Sport Federation), ktorá bola založená v roku 1955.

V súčastnosti podľa pravidiel ICSF sa súťaží v deviatich disciplínach.

Diskusná téma: Čo je Rybolovná technika?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok